EVC250A080EA12B50003D
EVC250A080EA12B50003D
Part Number: EVC250A080EA12B50003D
Product Classification: Power, Line Cables and Extension Cords
Manufacturer: GlobTek, Inc.
Description: EV PLUG TYPE 1, 80A, 5M CABLE
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Shielding Unshielded
  • Color Black
  • Approval Agency Marking -
  • Approved Countries -
  • Number of Conductors 4
  • Cord Type -
  • Length 16.40' (5.00m)
  • 2nd Connector Cable
  • Current Rating (Amps) 80A
  • Operating Temperature -30°C ~ 50°C
  • Voltage Rating 240V
  • Style Male Plug to Leads
  • 1st Connector EV Type 1
  • Wire Gauge 5 AWG, 6 AWG, 16 AWG