EV1525-0800-50A
EV1525-0800-50A
Part Number: EV1525-0800-50A
Manufacturer: TDK Corporation
Description: EVAL BOARD FOR FS1525
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Note -
  • Contents Board(s)
  • Power - Output -
  • Voltage - Input 12V
  • Main Purpose DC/DC, Step Down
  • Outputs and Type 1 Non-Isolated Output
  • Regulator Topology Buck
  • Current - Output 50A
  • Voltage - Output 0.8V
  • Frequency - Switching 625kHz