ESDHD24BCX
ESDHD24BCX
Part Number: ESDHD24BCX
Product Classification: TVS Diodes
Manufacturer: WeEn Semiconductors
Description: TVS DIODE 24VWM 52VC SOD323
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Applications General Purpose
  • Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
  • Type Zener
  • Power Line Protection No
  • Bidirectional Channels 1
  • Voltage - Breakdown (Min) 26.7V
  • Package / Case SC-76, SOD-323
  • Supplier Device Package SOD-323
  • Power - Peak Pulse 350W
  • Current - Peak Pulse (10/1000µs) 7A (8/20µs)
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ) 24V (Max)
  • Capacitance @ Frequency 30pF @ 1MHz
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 52V