ERJ1GNF5602C
ERJ1GNF5602C
Part Number: ERJ1GNF5602C
Product Classification: Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer: Panasonic
Description: Fixed Resistor, Metal Glaze/thic
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features -
  • Number of Terminations 2
  • Failure Rate -
  • Ratings -
  • Operating Temperature -55°C ~ 125°C
  • Temperature Coefficient ±200ppm/°C
  • Composition Thick Film
  • Resistance 56 kOhms
  • Tolerance ±1%
  • Power (Watts) 0.05W, 1/20W
  • Package / Case 0201 (0603 Metric)
  • Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
  • Height - Seated (Max) 0.010" (0.26mm)