ERA6AEB3161V
ERA6AEB3161V
Part Number: ERA6AEB3161V
Product Classification: Chip Resistor - Surface Mount
Manufacturer: Panasonic
Description: Fixed Resistor, Thin Film, 0.125
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Features Automotive AEC-Q200
  • Operating Temperature -55°C ~ 155°C
  • Number of Terminations 2
  • Ratings -
  • Power (Watts) 0.125W, 1/8W
  • Package / Case 0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package 0805
  • Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
  • Resistance 3.16 kOhms
  • Tolerance ±0.1%
  • Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
  • Temperature Coefficient ±25ppm/°C