EOWS321618M161
EOWS321618M161
Part Number: EOWS321618M161
Product Classification: Common Mode Chokes
Manufacturer: Max Echo
Description: CMC 160 OHM 340MA 2LN SMD
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 125°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Voltage Rating - DC 50V
  • Number of Lines 2
  • Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
  • Filter Type Signal Line
  • DC Resistance (DCR) (Max) 400mOhm
  • Package / Case Horizontal, 4 PC Pad
  • Impedance @ Frequency 160 Ohms @ 100 MHz
  • Height (Max) 0.071" (1.80mm)
  • Current Rating (Max) 340mA