EMX-2T01P50A
EMX-2T01P50A
Part Number: EMX-2T01P50A
Product Classification: Alarms, Buzzers, and Sirens
Manufacturer: East Electronics
Description: BUZZER 1.5V 12MM TH
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Termination PC Pins
  • Operating Temperature -20°C ~ 70°C
  • Height - Seated (Max) 0.213" (5.40mm)
  • Voltage - Rated 1.5 V
  • Size / Dimension 0.472" Dia (12.00mm)
  • Current - Supply 10mA
  • Frequency 2.048kHz
  • Sound Pressure Level (SPL) 70dB @ 1.5V, 10cm
  • Voltage Range 1.25 ~ 2.5V