EM9301V02LF24D+
EM9301V02LF24D+
Part Number: EM9301V02LF24D+
Product Classification: RF Transceiver ICs
Manufacturer: EM Microelectronic
Description: IC RF TXRX BLE 24QFN
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Obsolete
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Surface Mount
  • Memory Size -
  • Voltage - Supply 2.3V ~ 3.6V
  • Package / Case 24-WFQFN Exposed Pad
  • Type TxRx Only
  • Modulation -
  • Power - Output 3dBm
  • Frequency 2.4GHz
  • RF Family/Standard Bluetooth
  • Data Rate (Max) 5Mbps
  • Sensitivity -80dBm
  • Supplier Device Package 24-QFN (5x5)
  • Protocol Bluetooth v4.0
  • Serial Interfaces GPIO, HCI, SPI, UART
  • Current - Receiving 12.9mA ~ 13mA
  • Current - Transmitting 12mA ~ 12.1mA