ELI50-CPW
ELI50-CPW
Part Number: ELI50-CPW
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Future Designs Inc.
Description: GRAPHIC DISPLAY TFT HD 5.0"
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Dot Size -
  • Background Color -
  • Display Mode Transmissive
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Backlight LED - White
  • Controller Type -
  • Dot Pitch -
  • Diagonal Screen Size 5" (127.00mm)
  • Touchscreen Capacitive
  • Interface HDMI, USB
  • Display Type TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
  • Dot Pixels 720 x 1280
  • Viewing Area 62.10mm W x 110.40mm H