ELI101-CPW
ELI101-CPW
Part Number: ELI101-CPW
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Future Designs Inc.
Description: GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 10.1"
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Dot Size -
  • Background Color -
  • Display Mode Transmissive
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Backlight LED - White
  • Controller Type -
  • Touchscreen Capacitive
  • Diagonal Screen Size 10.1" (256.54mm)
  • Viewing Area 216.96mm W x 135.60mm H
  • Interface HDMI, USB
  • Display Type TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
  • Dot Pixels 1280 x 800 (WXGA)
  • Dot Pitch 0.06mm W x 0.06mm H