EJP60NP930
EJP60NP930
Part Number: EJP60NP930
Product Classification: FET, MOSFET Arrays
Manufacturer: ETEK MICROELECTRONICS
Description: 60V N&P-Channel Trench Power MOS
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type Surface Mount
  • Supplier Device Package -
  • FET Feature -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Technology -
  • Power - Max -
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds -
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs -
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5.7A
  • Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 1mA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 150nC @ 10V
  • Configuration 2 N and 2 P-Channel
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 65V