EJM60P220
EJM60P220
Part Number: EJM60P220
Product Classification: Single FETs, MOSFETs
Manufacturer: ETEK MICROELECTRONICS
Description: 60V P-Channel Trench Power MOSFE
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
  • Mounting Type Surface Mount
  • Vgs (Max) ±20V
  • FET Feature -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Package / Case -
  • FET Type P-Channel
  • Vgs(th) (Max) @ Id -
  • Power Dissipation (Max) -
  • Technology -
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs -
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 31A