EEH-ZV1J101UP
EEH-ZV1J101UP
Part Number: EEH-ZV1J101UP
Product Classification: Aluminum - Polymer Capacitors
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Description: CAP ALUM HYBRID 100UF 63V SMD
  • Features -
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Capacitance 100 µF
  • Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
  • Ratings AEC-Q200
  • Voltage - Rated 63 V
  • Lead Spacing -
  • Operating Temperature -55°C ~ 135°C
  • Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
  • Package / Case Radial, Can - SMD
  • Applications Automotive
  • Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 17mOhm
  • Ripple Current @ High Frequency 4 A @ 100 kHz
  • Type Hybrid
  • Ripple Current @ Low Frequency 600 mA @ 100 Hz
  • Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 135°C