EEH-ZV1E331UV
EEH-ZV1E331UV
Part Number: EEH-ZV1E331UV
Product Classification: Aluminum - Polymer Capacitors
Manufacturer: Panasonic Electronic Components
Description: CAP ALUM HYBRID 330UF 25V SMD
  • Features -
  • Tolerance ±20%
  • Mounting Type Surface Mount
  • Voltage - Rated 25 V
  • Ratings AEC-Q200
  • Capacitance 330 µF
  • Lead Spacing -
  • Operating Temperature -55°C ~ 135°C
  • Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
  • Package / Case Radial, Can - SMD
  • Applications Automotive
  • Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 16mOhm
  • Height - Seated (Max) 0.425" (10.80mm)
  • Ripple Current @ High Frequency 3.9 A @ 100 kHz
  • Type Hybrid
  • Ripple Current @ Low Frequency 585 mA @ 100 Hz
  • Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 135°C