EDT230030R
EDT230030R
Part Number: EDT230030R
Product Classification: Surge Protection Devices (SPDs)
Manufacturer: nVent
Description: SPD 300V MCOV 1 POLE
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Type -
  • Operating Temperature -35°C ~ 85°C
  • Mounting Type DIN Rail
  • Number of Poles 1
  • Form Base + Module
  • Current - Discharge (Nom) (8/20µS) 20 kA
  • Current - Short Circuit Rating (SCCR) 25 kA
  • Current - Discharge (Max) (8/20µS) 50 kA
  • Features Remote Signaling Contacts
  • Voltage - Protection Rating (VPR) 1.2 kV
  • Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) 300V
  • Voltage - Protection Level (VP) (2416) 1.65 kV