ECO225CB126072210
ECO225CB126072210
Part Number: ECO225CB126072210
Product Classification: AC Fans
Manufacturer: Johnson Motor
Description: FAN MOTOR IMPELLER ECO225CB ROUN
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Lifetime @ Temp. -
  • Power (Watts) 130W
  • Approval Agency -
  • Weight -
  • Bearing Type Ball
  • Material - Blade Plastic
  • Voltage Range -
  • Material - Frame Aluminum
  • Noise -
  • Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
  • Fan Type Motorized Impellers
  • Operating Temperature -4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)
  • Voltage - Rated 120VAC
  • Features PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Size / Dimension Round - 225mm Dia
  • Width 99.00mm
  • Static Pressure 1.420 in H2O (353.7 Pa)
  • Termination 3 Wire Leads with Splice Terminals, 4 Wire Leads with Splice Terminals
  • Air Flow 361.0 CFM (10.11m³/min)
  • RPM 2630 RPM
  • Current Rating (Amps) 1.77A