ECO175CB235072212
ECO175CB235072212
Part Number: ECO175CB235072212
Product Classification: AC Fans
Manufacturer: Johnson Motor
Description: FAN MOTOR IMPELLER ECO175CB ROUN
  • Lifetime @ Temp. -
  • Power (Watts) 130W
  • Material - Frame Aluminum
  • Voltage - Rated 230VAC
  • Noise -
  • Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
  • Current Rating (Amps) 1.05A
  • Fan Type Motorized Impellers
  • Operating Temperature -4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)
  • Features PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Size / Dimension Round - 175mm Dia
  • Static Pressure 1.887 in H2O (470.1 Pa)
  • Air Flow 282.0 CFM (7.90m³/min)
  • Termination 3 Wire Leads with Splice Terminals, 4 Wire Leads with Splice Terminals
  • Width 94.00mm