ECO175CB126072212
ECO175CB126072212
Part Number: ECO175CB126072212
Product Classification: AC Fans
Manufacturer: Johnson Motor
Description: FAN MOTOR IMPELLER ECO175CB ROUN
  • Lifetime @ Temp. -
  • Power (Watts) 130W
  • Fan Type Motorized Impellers
  • Operating Temperature -4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)
  • Voltage - Rated 120VAC
  • Features PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Size / Dimension Round - 175mm Dia
  • Current Rating (Amps) 1.79A
  • Air Flow 347.3 CFM (9.72m³/min)
  • Static Pressure 1.040 in H2O (258.0 Pa)
  • Termination 3 Wire Leads with Splice Terminals, 4 Wire Leads with Splice Terminals
  • Width 94.00mm