ECO150AD235072220
ECO150AD235072220
Part Number: ECO150AD235072220
Product Classification: AC Fans
Manufacturer: Johnson Motor
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Lifetime @ Temp. -
  • Approval Agency -
  • Weight -
  • Bearing Type Ball
  • Material - Frame Plastic
  • Material - Blade Plastic
  • Voltage Range -
  • Fan Type Blower
  • Voltage - Rated 230VAC
  • Static Pressure -
  • Noise -
  • Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
  • Features PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Width 170.0mm
  • Power (Watts) 170W
  • Current Rating (Amps) 1.32A
  • Operating Temperature -4 ~ 104°F (-20 ~ 40°C)
  • RPM 1740 RPM
  • Size / Dimension Rectangular/Rounded - 222mm L x 213mm H