ECO133CB235072212
ECO133CB235072212
Part Number: ECO133CB235072212
Product Classification: AC Fans
Manufacturer: Johnson Motor
Description: FAN MOTOR IMPELLER ECO133CB ROUN
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Lifetime @ Temp. -
  • Approval Agency -
  • Weight -
  • Bearing Type Ball
  • Material - Blade Plastic
  • Voltage Range -
  • Material - Frame Aluminum
  • Voltage - Rated 230VAC
  • Noise -
  • Power (Watts) 60.0W
  • Ingress Protection IP54 - Dust Protected, Water Resistant
  • Size / Dimension Round - 133mm Dia
  • Fan Type Motorized Impellers
  • Operating Temperature -4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C)
  • Features PWM Control, Speed Sensor (Tach)
  • Air Flow 112.0 CFM (3.14m³/min)
  • Current Rating (Amps) 0.540A
  • Width 100.0mm
  • Termination 3 Wire Leads with Splice Terminals, 4 Wire Leads with Splice Terminals
  • Static Pressure 1.130 in H2O (281.5 Pa)