ECB4R3M12YM3
ECB4R3M12YM3
Part Number: ECB4R3M12YM3
Product Classification: FET, MOSFET Arrays
Manufacturer: Wolfspeed, Inc.
Description: SIC, MODULE, 4.3M, 1200V, 152MM,
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Supplier Device Package -
  • FET Feature -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Package / Case Module
  • Operating Temperature -40°C ~ 175°C (TJ)
  • Technology Silicon Carbide (SiC)
  • Drain to Source Voltage (Vdss) 1200V (1.2kV)
  • Power - Max 1.1kW (Tj)
  • Configuration 6 N-Channel (Three Phase Inverter)
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 385A
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.5mOhm @ 350A, 15V
  • Vgs(th) (Max) @ Id 3.6V @ 84mA
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 848nC @ 15V
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 25600pF @ 800V