EC2625ETTS-2.048M TR
EC2625ETTS-2.048M TR
Part Number: EC2625ETTS-2.048M TR
Product Classification: Oscillators
Manufacturer: Ecliptek
Description: STANDARD CLOCK OSCILLATOR 2.048M
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Function Enable/Disable
  • Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
  • Current - Supply (Disable) (Max) 10µA
  • Frequency 2.048 MHz
  • Voltage - Supply 3.3V
  • Package / Case 4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
  • Current - Supply (Max) 10mA
  • Frequency Stability ±25ppm