EC2600TS-10.000M TR
EC2600TS-10.000M TR
Part Number: EC2600TS-10.000M TR
Product Classification: Oscillators
Manufacturer: Ecliptek
Description: STANDARD CLOCK OSCILLATOR 10.000
Packaging: Tape & Reel (TR)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Operating Temperature -10°C ~ 70°C
  • Frequency 10 MHz
  • Base Resonator Crystal
  • Type XO (Standard)
  • Frequency Stability ±100ppm
  • Absolute Pull Range (APR) -
  • Spread Spectrum Bandwidth -
  • Function Enable/Disable
  • Height - Seated (Max) 0.071" (1.80mm)
  • Current - Supply (Disable) (Max) 10µA
  • Voltage - Supply 3.3V
  • Package / Case 4-SMD, No Lead
  • Size / Dimension 0.276" L x 0.197" W (7.00mm x 5.00mm)
  • Current - Supply (Max) 10mA