EBL30J103
EBL30J103
Part Number: EBL30J103
Product Classification: NTC Thermistors
Manufacturer: EI Sensor Technologies
Description: THERMISTOR, EPOXY, 10K OHM 5% 15
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Operating Temperature 150°C
  • B Value Tolerance -
  • B25/50 -
  • B25/75 -
  • Resistance in Ohms @ 25°C 10k
  • Mounting Type Free Hanging
  • Resistance Tolerance ±5%
  • Package / Case Bead, Epoxy
  • B0/50 3892K
  • Length - Lead Wire 1.50" (38.10mm)