EA TFT057-32CTP
EA TFT057-32CTP
Part Number: EA TFT057-32CTP
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Display Visions
Description: GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 5.7"
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Dot Size -
  • Display Mode Transmissive
  • Display Type TFT - Color
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Backlight LED
  • Dot Pixels 320 x 240 (QVGA)
  • Background Color White
  • Interface Parallel, 24-Bit (RGB)
  • Touchscreen Resistive
  • Diagonal Screen Size 5.7" (144.78mm)
  • Dot Pitch 0.12mm W x 0.36mm H
  • Viewing Area 117.90mm W x 89.10mm H