EA TFT024-23ATNN
EA TFT024-23ATNN
Part Number: EA TFT024-23ATNN
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Display Visions
Description: GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.4"
Packaging: Bag
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Display Mode Transflective
  • Interface SPI
  • Display Type TFT - Color
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Backlight LED - White
  • Dot Pixels 320 x 240 (QVGA)
  • Background Color White
  • Touchscreen Capacitive
  • Diagonal Screen Size 2.4" (60.96mm)
  • Dot Pitch 0.15mm W x 10.80mm H
  • Dot Size 0.05mm W x 0.15mm H
  • Viewing Area 40.00mm W x 55.00mm H