E2271KS0C1
E2271KS0C1
Part Number: E2271KS0C1
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Pervasive Displays
Description: GRAPHIC DISPLAY TFT BLACK 2.71"
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Backlight -
  • Dot Size -
  • Interface SPI
  • Touchscreen -
  • Controller Type -
  • Display Mode -
  • Background Color White
  • Dot Pitch 0.22mm W x 0.22mm H
  • Graphics Color Black
  • Display Type TFT - Electronic Paper Display (EPD)
  • Viewing Area 57.29mm W x 38.19mm H
  • Dot Pixels 264 x 176
  • Diagonal Screen Size 2.71" (68.83mm)