E2266KS0C3
E2266KS0C3
Part Number: E2266KS0C3
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Pervasive Displays
Description: 2.66" EPD WIDE TEMP. B/W FAST UP
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Backlight -
  • Dot Size -
  • Interface SPI
  • Display Type TFT - Color
  • Controller Type -
  • Display Mode -
  • Background Color White
  • Dot Pitch 0.20mm W x 0.20mm H
  • Graphics Color Black
  • Touchscreen Non-Touch
  • Diagonal Screen Size 2.66" (67.56mm)
  • Viewing Area 60.09mm W x 30.70mm H