DW500UB-2V
DW500UB-2V
Part Number: DW500UB-2V
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: Danisense A/S
Description: 10 MHZ CURRENT TRANSDUCER 500A
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Number of Channels 1
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Supplier Device Package -
  • Current - Supply (Max) -
  • Operating Temperature -30°C ~ 60°C
  • Accuracy -
  • Sensitivity -
  • Output Analog Voltage
  • Polarization Bidirectional
  • For Measuring AC/DC
  • Package / Case Module, Single Pass Through
  • Response Time 1µs
  • Current - Sensing 500A
  • Sensor Type Closed Loop
  • Voltage - Supply 85V ~ 265V
  • Frequency DC ~ 10MHz
  • Linearity 0.001%