DUSH960-1248-1M
DUSH960-1248-1M
Part Number: DUSH960-1248-1M
Manufacturer: TDK-Lambda
Description: DC UPS 20A POWER SUPPLY
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Approval Agency -
  • Weight -
  • Shelf Life -
  • Shelf Life Start -
  • Cord Length -
  • Media Lines Protected -
  • Type Standby (No Regulation)
  • AC Outlets 1
  • Form Din Rail
  • Backup Time - Max Load -
  • Voltage - Input 10V ~ 60V
  • Applications General Purpose, Industrial Control
  • Input Connector Terminal Block
  • Power - Rated 960W
  • Output Connector Terminal Block
  • Voltage - Output 12V ~ 48V
  • Size / Dimension 5.172" L x 2.125" W (131.37mm x 53.98mm)
  • Height 4.531" (115.09mm)