DT043CTFT-IPS
DT043CTFT-IPS
Part Number: DT043CTFT-IPS
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Displaytech
Description: GRAPHIC DISPLAY IPS RGB 4.3"
  • Display Mode Transmissive
  • Interface SPI
  • Touchscreen -
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Backlight LED - White
  • Background Color Black
  • Dot Pitch 0.20mm W x 0.20mm H
  • Diagonal Screen Size 4.3" (109.22mm)
  • Dot Pixels 480 x 272
  • Controller Type SC7283
  • Display Type IPS (In-Plane Switching)
  • Dot Size 0.07mm W x 0.20mm H
  • Viewing Area 97.34mm W x 56.16mm H