DT043CTFT-IPS-PTS
DT043CTFT-IPS-PTS
Part Number: DT043CTFT-IPS-PTS
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Displaytech
Description: GRAPHIC DISPLAY IPS RGB 4.3"
  • Backlight LED - White
  • Interface I2C, SPI
  • Background Color Black
  • Dot Pitch 0.20mm W x 0.20mm H
  • Touchscreen Capacitive
  • Diagonal Screen Size 4.3" (109.22mm)
  • Dot Pixels 480 x 272
  • Viewing Area 96.04mm W x 54.86mm H
  • Controller Type SC7283
  • Display Type IPS (In-Plane Switching)
  • Dot Size 0.07mm W x 0.20mm H