DT028DTFT-IPS-SHB
DT028DTFT-IPS-SHB
Part Number: DT028DTFT-IPS-SHB
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Displaytech
Description: GRAPHIC DISPLAY IPS RGB 2.8"
  • Part Status Active
  • Dot Size -
  • Display Mode Transmissive
  • Interface SPI
  • Touchscreen -
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Backlight LED - White
  • Dot Pixels 320 x 240 (QVGA)
  • Background Color Black
  • Diagonal Screen Size 2.8" (71.12mm)
  • Dot Pitch 0.18mm W x 0.18mm H
  • Controller Type ILI9341
  • Viewing Area 43.80mm W x 58.20mm H