DT028BTFT-PTS2
DT028BTFT-PTS2
Part Number: DT028BTFT-PTS2
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Displaytech
Description: GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.8"
  • Part Status Active
  • Dot Size -
  • Background Color -
  • Display Mode Transmissive
  • Display Type TFT - Color
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Backlight LED
  • Dot Pixels 320 x 240 (QVGA)
  • Dot Pitch -
  • Interface Parallel, 18-Bit (RGB)
  • Diagonal Screen Size 2.8" (71.12mm)
  • Touchscreen Capacitive
  • Viewing Area 43.20mm W x 57.60mm H