DT024ETFT-IPS-SHB
DT024ETFT-IPS-SHB
Part Number: DT024ETFT-IPS-SHB
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Displaytech
Description: GRAPHIC DISPLAY IPS RGB 2.4"
  • Display Mode Transmissive
  • Interface SPI
  • Touchscreen -
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Backlight LED - White
  • Dot Pixels 320 x 240 (QVGA)
  • Background Color Black
  • Diagonal Screen Size 2.4" (60.96mm)
  • Controller Type ILI9341
  • Viewing Area 37.32mm W x 49.56mm H
  • Display Type IPS (In-Plane Switching)
  • Dot Pitch 0.15mm W x 10.80mm H
  • Dot Size 0.05mm W x 0.15mm H