DT018BTFT-SHB
DT018BTFT-SHB
Part Number: DT018BTFT-SHB
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Displaytech
Description: GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 1.8"
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Display Mode Transmissive
  • Interface SPI
  • Display Type TFT - Color
  • Touchscreen -
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Backlight LED - White
  • Background Color White
  • Dot Pitch 0.22mm W x 0.22mm H
  • Dot Pixels 160 x 128
  • Diagonal Screen Size 1.8" (45.72mm)
  • Controller Type ILI9163
  • Dot Size 0.07mm W x 0.22mm H
  • Viewing Area 28.63mm W x 35.64mm H