DSF506Q3R0
DSF506Q3R0
Part Number: DSF506Q3R0
Manufacturer: Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Description: CAPACITOR 50F -10%, +30% 3V TH
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Qualification -
  • Voltage - Rated 3 V
  • Package / Case Radial, Can
  • Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
  • Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
  • Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
  • Height - Seated (Max) 1.654" (42.00mm)
  • Capacitance 50 F
  • Tolerance -10%, +30%
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 15mOhm @ 1kHz