DSF505Q3R0
DSF505Q3R0
Part Number: DSF505Q3R0
Manufacturer: Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Description: CAPACITOR 5F -10%, +30% 3V TH
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Termination PC Pins
  • Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
  • Grade -
  • Qualification -
  • Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
  • Voltage - Rated 3 V
  • Package / Case Radial, Can
  • Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
  • Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
  • Tolerance -10%, +30%
  • Capacitance 5 F
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm @ 1kHz