DSF357Q3R0
DSF357Q3R0
Part Number: DSF357Q3R0
Manufacturer: Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Description: CAPACITOR 350F -10%, +30% 3V TH
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Qualification -
  • Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
  • Voltage - Rated 3 V
  • Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
  • Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
  • Package / Case Radial, Can - Snap-In - 4 Lead
  • Height - Seated (Max) 2.362" (60.00mm)
  • Tolerance -10%, +30%
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 3mOhm @ 1kHz
  • Capacitance 350 F