DSF255Q6R0JBE
DSF255Q6R0JBE
Part Number: DSF255Q6R0JBE
Manufacturer: Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Description: CAPACITOR 2.5F -10%, +30% 6V TH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Termination PC Pins
  • Grade -
  • Qualification -
  • Height - Seated (Max) 0.945" (24.00mm)
  • Voltage - Rated 6 V
  • Package / Case Radial, Can
  • Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
  • Tolerance -10%, +30%
  • Capacitance 2.5 F
  • Lead Spacing 0.610" (15.50mm)
  • Size / Dimension 0.827" L x 0.433" W (21.00mm x 11.00mm)
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 160mOhm @ 1kHz