DSF107Q3R0
DSF107Q3R0
Part Number: DSF107Q3R0
Manufacturer: Cornell Dubilier / Illinois Capacitor
Description: CAPACITOR 100F -10%, +30% 3V TH
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Termination PC Pins
  • Grade -
  • Qualification -
  • Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
  • Voltage - Rated 3 V
  • Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
  • Package / Case Radial, Can - Snap-In
  • Size / Dimension 0.866" Dia (22.00mm)
  • Height - Seated (Max) 1.850" (47.00mm)
  • Tolerance -10%, +30%
  • Capacitance 100 F
  • ESR (Equivalent Series Resistance) 8mOhm @ 1kHz