DSC12A065LP-13
DSC12A065LP-13
Part Number: DSC12A065LP-13
Product Classification: Types of Rectifier Diodes
Manufacturer: Diodes Incorporated
Description: SiC SBD 650V~1000V T-DFN8080-4
Packaging: Cut Tape (CT)
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Grade -
  • Qualification -
  • Operating Temperature - Junction -55°C ~ 175°C
  • Current - Average Rectified (Io) 12A
  • Technology SiC (Silicon Carbide) Schottky
  • Speed No Recovery Time > 500mA (Io)
  • Reverse Recovery Time (trr) 0 ns
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.7 V @ 12 A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 650 V
  • Package / Case 4-PowerTSFN
  • Current - Reverse Leakage @ Vr 20 µA @ 650 V
  • Supplier Device Package DFN8080
  • Capacitance @ Vr, F 516pF @ 100mV, 1MHz