DS240S-95DC
DS240S-95DC
Part Number: DS240S-95DC
Product Classification: Surge Protection Devices (SPDs)
Manufacturer: CITEL
Description: SPD TYP2 95VAC/125VDC MCOV 1POLE
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Approval Agency CE
  • Mounting Type DIN Rail
  • Number of Poles 1
  • Form Base + Module
  • Voltage - Protection Level (VP) (2416) 450 V
  • Type Type 2
  • Current - Discharge (Nom) (8/20µS) 20 kA
  • Features Remote Signaling Contacts
  • Current - Discharge (Max) (8/20µS) 80 kA
  • Voltage - Continuous Operating (Max) (MCOV) 95VAC, 125VDC