DRVS01-60A3-SP
DRVS01-60A3-SP
Part Number: DRVS01-60A3-SP
Product Classification: Solid State Relays (SSR)
Manufacturer: Nominal Controls
Description: 100V/60A DC Reversing SSR
Packaging: Retail Package
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Part Status Active
  • Grade -
  • Qualification -
  • Mounting Type Panel Mount
  • Circuit SPST-NO (1 Form A)
  • Termination Style Screw Terminal
  • Package / Case Hockey Puck
  • Approval Agency CE
  • Output Type DC
  • Operating Temperature -30°C ~ 80°C
  • Voltage - Load 0 V ~ 100 V
  • Load Current 60 A
  • Voltage - Input 12 ~ 24VDC
  • Supplier Device Package Hockey Puck
  • On-State Resistance (Max) 6 mOhms