DQD6-48-D12
DQD6-48-D12
Part Number: DQD6-48-D12
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: CUI Inc.
Description: DC-DC, ISOLATED, 6 W, 18~75 VDC
  • Qualification -
  • Control Features -
  • Voltage - Output 1 12V
  • Number of Outputs 2
  • Voltage - Output 2 -12V
  • Power (Watts) 6 W
  • Type Isolated Module
  • Voltage - Input (Min) 18V
  • Package / Case 6-DIP Module
  • Voltage - Input (Max) 75V
  • Voltage - Isolation 1.5 kV
  • Efficiency 87%
  • Features Remote On/Off
  • Approval Agency CE, UKCA
  • Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.45" H (25.4mm x 25.4mm x 11.4mm)
  • Current - Output (Max) 250mA, 250mA
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)