DQD20-24-S5
DQD20-24-S5
Part Number: DQD20-24-S5
Product Classification: DC DC Converters
Manufacturer: CUI Inc.
Description: DC-DC, ISOLATED, 20 W, 9~36 VDC
Packaging: Tube
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Mounting Type Through Hole
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 1 5V
  • Applications ITE (Commercial)
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Supplier Device Package -
  • Grade -
  • Qualification -
  • Efficiency 90%
  • Voltage - Input (Min) 9V
  • Type Isolated Module
  • Voltage - Input (Max) 36V
  • Current - Output (Max) 4A
  • Power (Watts) 20 W
  • Control Features Enable, Active High
  • Package / Case 6-DIP Module
  • Voltage - Isolation 1.5 kV
  • Approval Agency CE, UKCA
  • Features Adjustable Output, Remote On/Off
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
  • Standard Number 62368-1
  • Size / Dimension 1.00" L x 1.00" W x 0.49" H (25.4mm x 25.4mm x 12.5mm)