DOXP052F-065.536M
DOXP052F-065.536M
Part Number: DOXP052F-065.536M
Product Classification: Oscillators
Manufacturer: Connor Winfield
Description: XTAL OSC OCXO 65.536MHZ LVCMOS
Packaging: Strip
ROHS Status: Yes
PDF: Documents
Specification
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Mounting Type Surface Mount
  • Ratings -
  • Function -
  • Base Resonator Crystal
  • Spread Spectrum Bandwidth -
  • Current - Supply (Disable) (Max) -
  • Current - Supply (Max) -
  • Voltage - Supply 3.3V
  • Output LVCMOS
  • Package / Case 10-SMD, No Lead
  • Type OCXO
  • Frequency 65.536 MHz
  • Frequency Stability ±50ppb
  • Size / Dimension 0.550" L x 0.355" W (13.97mm x 9.02mm)
  • Absolute Pull Range (APR) ±5ppm
  • Height - Seated (Max) 0.376" (9.55mm)