DN1000ID
DN1000ID
Part Number: DN1000ID
Product Classification: Current Sensors
Manufacturer: Danisense A/S
Description: 1000A CURRENT TRANSDUCER CURRENT
Packaging: Bulk
ROHS Status: Yes
Specification
  • Number of Channels 1
  • Operating Temperature -40°C ~ 85°C
  • Part Status Active
  • Mounting Type Chassis Mount
  • Supplier Device Package -
  • Accuracy -
  • Sensitivity -
  • Polarization Bidirectional
  • For Measuring AC/DC
  • Package / Case Module, Single Pass Through
  • Output Ratiometric, Current
  • Response Time 1µs
  • Linearity -
  • Voltage - Supply 14.25V ~ 15.75V
  • Current - Sensing 1000A
  • Sensor Type Flux Gate, Closed Loop
  • Current - Supply (Max) 1.1A
  • Frequency 31.25kHz