DMT084VGNLNT0-2A
DMT084VGNLNT0-2A
Part Number: DMT084VGNLNT0-2A
Product Classification: LCD, OLED, Graphic
Manufacturer: Densitron
Description: MITSUBISHI REPLACE AA084SD01
Packaging: Tray
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Dot Size -
  • Display Mode Transmissive
  • Display Type TFT - Color
  • Touchscreen -
  • Graphics Color Red, Green, Blue (RGB)
  • Backlight LED
  • Background Color White
  • Dot Pixels 800 x 600 (SVGA)
  • Diagonal Screen Size 8.4" (213.36mm)
  • Dot Pitch 0.21mm W x 0.21mm H
  • Controller Type HX8282, HX8696
  • Interface 6-Bit/8-Bit, LVDS
  • Viewing Area 174.90mm W x 132.20mm H