DMP1-1502
DMP1-1502
Part Number: DMP1-1502
Product Classification: Industrial, DIN Rail Power Supplies
Manufacturer: Acme Electric
Description: AC/DC DIN RAIL SUPPLY 15V 32W
Packaging: Box
ROHS Status: Yes
Specification
  • Part Status Active
  • Voltage - Output 6 -
  • Number of Outputs 1
  • Voltage - Output 2 -
  • Voltage - Output 3 -
  • Voltage - Output 4 -
  • Minimum Load Required -
  • Features Adjustable Output, Universal Input
  • Voltage - Output 1 15V
  • Efficiency 84%
  • Voltage - Output 5 -
  • Power (Watts) 32W
  • Input Type AC
  • Approval Agency CE, cULus
  • AC Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
  • Applications Industrial, ITE (Commercial)
  • Operating Temperature -10°C ~ 50°C (With Derating)
  • Current - Output (Max) 2.14A
  • DC Voltage - Input (Min) -
  • DC Voltage - Input (Max) -
  • Standard Number 60950-1; UL 508
  • Size / Dimension 3.54" L x 0.90" W x 4.02" H (89.9mm x 22.9mm x 102.1mm)